Tom Ford – Black Orchid

Parfém Black orchid od Tom FordBlack Orchid je prvým parfumom značky Tom Ford Beauty, ktorú Ford skromne nazýva ako „prvá skutočne luxusná značka 21. storočia“. S jeho prvým parfumom chcel Ford vytvoriť „ikonickú vôňu, ktorá sa stane centrom sveta Tom Ford Beauty“. Keďže návrhár, ako sám priznáva je priam posadnutý orchideami, svoj parfum chcel postaviť na najčiernejšej orchidei zo všetkých, na kvete ktorý je zvláštny a veľmi vzácny. Čierny kvet s náznakom baklažánu, pochádza zo švajčiarskej farmy, kde sa nezvyčajné orchidey šľachtia.

Následne bola z tohto kvetu s použitím špeciálnych technológií extrahovaná esencia čiernej orchidey Toma Forda. Uložený v zámožne pôsobiacom zlato-čiernom balení, tento temne sladký parfum rozpráva príbeh ničím nerušeného luxusu a pôvabu.

[ad#HTML][ad#HTML]

Podľa samotného Toma Forda, vône ktoré boli uvedené na trh v poslednej dekáde boli také „oholené“, také všehovoriace čo sa týka farieb a dosť často aj samotných vôní, že mali potenciál veľmi rýchlo svojho nositeľa omrzieť. Cieľom Forda sa stalo „vytvoriť staromódny parfum, ale v novom zmysle“. Či sa vám to páči alebo nie (a predpokladám, že názory budú skutočne len v týchto medziach, nič medzi), nikto nemôže Black Orchid nazvať nevýraznou a preriedenou vôňou. Robustná, útočná kompozícia istotne evokuje dobu, ktorá bola omnoho menej politicky korektná ako tá súčasná. Vlastne ak chceme nájsť parfum podobnej čistoty a bohatstva, nemusíme zachádzať priveľmi do minulosti. Ja osobne mám z Black Orchid rovnaký pocit ako z Poison, veľkolepého obra z 80.-tych rokov.

Beauty od Toma Forda nám len hovorí, že vôňa bola stvorená Givaudanom, ale ak by som si dovolil prirovnať tento parfum k špecifickému parfumérovi, alebo aspoň odhadnúť, od koho prišla inšpirácia – stavil by som sa, že Black Orchid evokuje odvážny, štedrý a zvodný štýl Eduarda Flechiera.

Bolo pre mňa ľahké zamilovať sa do Black Orchid, pretože už prvé tóny mi dali to, čo na parfumoch najviac zbožňujem – hrejivú temnotu, pôsobivú zemitosť, zvláštnosť. Prvý akord, vlna vlhkej zeminy (čiernych praliniek?) a pačuli je zvláštny, ba až ťažkopádny. S akcentmi ovocia a Gourmand, ktoré sa nakrátko objavia, vzdáva Black Orchid hold súčasným trendom. Ale tá čierna, zamatová zemitosť na začiatku, ktorá je mimochodom prítomná počas celého rozvoja vône, sa najviac začne prejavovať vo fáze rozležania – táto čierna zem, v ktorej rastú čierne orchidey, je presne ingredienciou, ktorá utvára výraz a zvláštnosť tejto vône a utvrdzuje ma v tom, že kolekcia Ford Beauty je pripravená vydať sa smerom, ktorým sa mnohé luxusné značky len túžia vydať.

Po tom, čo útočné a nečakané hlavné akordy pomaly vymiznú, čierne kvety sa začnú rozvíjať – sú krémové (ylang-ylang), dokonca trocha maslové (tuberóza) a nesmierne opojné. V spojení s medovým ovocím kvety voňajú fascinujúco, niekedy môžete mať až pocit dusna. Black Orchid by bola pre mňa z tohto dôvodu asi až nenositeľnou, nebyť zemitosti, ktorá sa rozvinie v strednej fáze podporená nádherným podtónom kadidla. Po chvíli sa ovocno kvetinové prepojenie upokojí, a do popredia sa dostávajú pačuli, kadidlo a dreviny. Oficiálny popis parfumu sľubuje v základe Black Orchid akord „Gourmand Noir“ – ale možno pre zemitosť a tóny drevínkadidla, nie je parfum až taký Gourmand ako by mohol byť. Vôňa má úžasnú výdrž a trvá veky, kým sa naplno rozvinie, na mojej pokožke je to okolo deviatich hodín. V úplne posledných fázach rozležania pripomína Black Orchid pocit jemnej krémovosti vanilky a sladkého balzamu. Ak by bolo treba popísať tento parfum jedným jediným slovom, asi by sa dalo zvoliť „dekadentný“.

Tento obsah bol zaradený v Dámske Parfumy, Pánske Parfumy, Tom Ford a označkovaný ako , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Komentáre sú uzavreté.